چرا کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) را برای تولید روغن خراطین استفاده میکنند؟

چرا کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) با ارزش است ؟

مواد تشکیل دهنده ی بدن کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین )

کرم ایزینیا فتیدا (خراطین ) از درصد های مختلفی از مواد چربی و پروتئین و آب و انواع ویتامین ها تشکیل شده است . ماده ای که در بدن این کرم بسیار حائز اهمیت است مقدار پروتئین آن است که برابر با 70% میباشد و همچنین دارای امگا 3 میباشد.

در بدن این کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) در حالت انجماد ویتامین هایی یافت شده که عبارتند از : ریبوفلاوین , نیاسین , تیامین , پنتونیک اسید , ویتامین ب 12 , اسید فولیک و بیوتین . پنج نوع آنزیم کمیاب در کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) هست.
محاسبات بر اساس روش خشک انجمادی و نسبت به کل بدن کرم ایزینیا فتیدا  ( خراطین ) محاسبه شده

ترکیباتدرصد
آب80.44
چربی6.8 – 7
پروتئین66.2 – 68.6
ازت10.6 – 11
خاکستر9.3 – 9.7
ویتامین50.6

در عالم طبیعت 21 نوع اسید آمینه شناخته شده که ۱۸ نوع آن در بدن کرم ایزینیا فتیدا ( کرم خراطین ) وجود دارد.

 

ردیفآمینواسیدAmino acidمحتوا بر حسب درصد
1آلانئینAlanine8.5
2آرژنینArginine2.4
3اسید آسپارتیکAspartic7.9
4سیستئینCysteine1.3
5گلوتامینGlotamine4.1
6گلایسینGlycine8.4
7هیستیدینHistidine5.1
8ایزولوسینIsoleucine0.8
9لوسینLuecine5.6
10لیزینLysine8.2
11متیونینMethionine3.4
12فنیل آلانینPhenylalanine3.4
13پرولینProline6.5
14سرینSerine3.4
15ترئونینThreonine0.4
16تریپتوفانTryptophane9.5
17تیروزینTyrosine2.2
18والینValine2.3

آنزیمهای کمیاب موجود در بدن کرم خراطین باعث شده که از این کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) در ساخت شامپو، خمیردندان، مواد شوینده ماشین، ضدعفونی کننده‌های بیمارستانها و مواد شوینده دستگاههای شیردوشی استفاده شود.

کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) چون دارای آنزیم های کمیاب و اسید آمینه های ضروری است

پنج نوع مصرف عمده دارد:

کرم ایزینیا فتیدا (خراطین ) به عنوان خوراک ماهی ها استفاده میشود

کرم ایزینیا فوتیدا ( خراطین ) خوراک ماهی

برخی ماهیها در شرایط آکواریومی و پرورشی در استخر‌ها یا تولید مثل نمی‌کنند و یا بندرت این کار را انجام می‌دهند . کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) که دلیل آن فقر غذایی نامشهود در خصوص تامین برخی اسیدهای آمینه کمیاب است . که کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) از منابع غنی آنها محسوب می‌شود. ضمنا این اسیدهای امینه برای افزایش مقاومت نوزادان ماهی و پایداری آنها برای عبور از مراحل حساس نیز لازم و ضروری هستند. امروزه در تغذیه مرحله لاروی آبزیان، تمایل به استفاده از غذای زنده وجود دارد؛ دانش بشری هنوز قادر به تامین مصنوعی کلیه نیازهای غذایی لارو نبوده و پوشش این نیاز با غذای زنده علی‌الخصوص با استفاده از کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) قطعه قطعه شده و یا درسته (بسته به نوع و شرایط) راه حل مطلوب و مطمئنی است.

با این وجود اکثر آکواریوم‌دارها و حتی آکواریوم فروشی‌ها و تولیدکنندگان ماهی‌های تزیینی چندان توجهی به آن مبذول نمی‌دارند , ولی در مقابل تولیدکنندگان ماهیان پرورشی و شیلاتی در ایران تلاش‌های زیادی را برای هرچه سریعتر کردن تغییر روند غذایی ماهیان پرورشی خود انجام داده‌اند . که ایران را در خاورمیانه از جمله پیشروان استفاده از روش‌های نوین و مقرون به صرفه در تعذیه آبزیان پرورشی گرم‌آبی و سردآبی قرار داده است. بیش از 30 درصد جیره غذایی آبزیان را منابع حیوانی تشکیل می‌دهند و کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) می‌تواند جایگزین مناسبی برای پودرماهی باشد.

توجه به ارزش غذایی بسیار بالای کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) در ایران بقدری بالاست که شیلات ایران با راه‌اندازی مزارع پرورش کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) در سطوح وسیع اقدام به تولید آ ن برای تغذیه ماهیان خاویاری کرده است . ون تایج شگرف آن کاملا قابل مشاهده است. استفاده از کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) به جای کرم سفید، هزینه تولید ماهیان خاویاری را تا شش برابر کاهش می‌دهد و این کاهش هزینه‌های تولید و نیز افزایش کیفیت ماهیان تولیدی در سایر ماهیان نیز با تفاوتی اندک موضوعیت عملی و کاربردی دارد.

 

کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) به عنوان خوراک دام و طیور مورد مصرف قرار میگیرد

کرم ایزینیا فوتیدا ( خراطین ) کرم ایزینیا فوتیدا به عنوان غذای طیور

محققین در سرتاسر دنیا بطور پیوسته مشغول جستجو جهت یافتن موادغذایی گوناگون به منظور جایگزین نمودن مواد مرسوم در خوراک طیور از قبیل ذرت، سویا و پودرماهی هستند. ، پودر کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) به نحو موفقیت‌آمیزی جایگزین پودر ماهی وارداتی در تغذیه طیور، ماهی و سایر حیوانات پرورشی شده است.

براساس آزمایشات انجام شده بر روی بلدرچین‌های پرورشی، یافت شد که افزایش وزن، ماندگاری و ضریب تبدیل غذایی پرندگانی که با جیره حاوی پودر کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) تغذیه شدند بهتر از مواردی بوده است که خوراک حاوی پودر ماهی دریافت کرده بودند. مطابق با اطلاعات ارائه شده از سوی گروه علوم و فناوری در انجمن تحقیق و توسعه آبزیان و حیوانات دریایی کشور فیلیپین، پودر کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) مشخصات کاملاً مشابه با پودرماهی جهت تنظیم جیره‌های غذایی طیور دارد.
خوراک دام و طیور و آبزیان: اثراکتانت‌ها و خوش طعم کننده‌هائی که در بافت‌های کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) وجود دارد باعث خوش خوراکی آن می‌گردد. پروتئین‌های کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) با اسیدهای آمینه اتراکتانتی همراه است که باعث خوش خوراکی آن گشته و جذب (Uptare) را زیاد می‌کند.
پیله‌های (کوکون‌های) کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) را نیز می‌توان پودر نموده و در تغذیه دام و طیورو آبزیان از آن استفاده کرد نکته جالب اینکه این پیله‌ها استریل بوده و سرشار از آلبومین است.

نتیجه ی اضافه کردن کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) در جیره ی مرغ و ماهی به این صورت میباشد:

25درصد افزایش راندمان تولید تخم مرغ در مرغ تخم گذار

22درصد افزایش وزن مرغ گوشتی

و افزایش پروتئین گوشت مرغ

کرم ایزینیا فتیدا (خراطین ) به عنوان مواد اولیه درلوازم آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست  استفاده میشود.

کرم ایزینیا فوتیدا ( خراطین ) روغن کرم در لوازم آرایش

پس از انجام مراحل مختلف بر روی پروتئین اولیه بدست آمده از لاشه این کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین )، نوعی پروتئین ثانویه استخراج می گردد که در تولید کِرِمهای دست وصورت، انواع شامپو های تقویتی و صابون مورد استفاده قرار می گیرد.
در سال 1985 شرکت DOVE برای اولین بار استفاده از این کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) را در محصولات خود آغاز نمود و اولین سری محصولات خود با عنوان جوان کننده‌گان پوست در سال 1987 به بازار عرضه نمود، اما هم اکنون بیشتر شرکتهای پیشتاز در این صنعت با تولید انواع شامپو، صابون، کرم، انواع پودرهای روشن کننده و تقویتی و … استمرار به تولید با این کرم را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در این بین می‌توان به محصول شرکتFace-Lift با نام تجاری G2G اشاره نمود که یکی از گران قیمت‌ترین محصولات آرایشی جهان می‌باشد.

در زمینه داروسازی مصرف گسترده ای دارد . از کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) به عنوان ماده ی  اولیه در تولید دارو استفاده می شود از جمله میتوان به داروی ضد ویروس، پماد جی ال دی برای اگزمای تبخال اشاره کرد.

 

به جز پروتئین حاصله در بخش های قبل، می توان نوع ارزشمند دیگری از این پروتئین را جهت استفاده انسان تولید نمود که به صورت قرص و آمپول در کمک به بهبود انواع بیماری ها و نارسائی های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. (مثل کمک در تقویت افراد شیمی درمانی شده و جراحیهای سنگین و …) در چین داروی ضد ویروس، سرم ضد تومور (E76) و نیز در پمادهای جلدی تحت نام Kinjanin pHu به منظور درمان آگزما و تبخال و … استفاده می‌گردد.

کرم ایزینیا فتیدا (خراطین) در صنعت موادغذایی مورد استفاده میشود که نمونه شاخص آن عرضه در رستوران های زنجیره ای مک دونالد در آمریکاست و یکی از غذاهای گران این رستوران به شمار میرود.

چرا کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) را برای تولید روغن خراطین استفاده میکنند؟
4.9 (98.86%) 176 votes
به اشتراک بگذارید:

7 دیدگاه ها

  1. […] پوسیدگی از دستگاه گوارش کرم خاکی ایزینیا فتیدا نوعی از کرم های خاکی (ایزینیا فوتیدا | خراطین ) با دفع این مواد از بدن خود، […]

  2. […] ایرانی ابوعلی سینا این روغن را از کرم خاکی با نام علمی ایزینیا فوتیدا (کرم خراطین ) نمود و آن را با روغن زیتون و با روغن کنجد ترکیب کرده و […]

  3. […] پوسیدگی از دستگاه گوارش کرم خاکی ایزینیا فتیدا نوعی از کرم های خاکی (ایزینیا فوتیدا | خراطین ) با دفع این مواد از بدن خود، […]

  4. […] صنعت ورمی کمپوست و پرورش کرم خاکی پولساز میشود؟و چگونه شما از آن پول دربیاورید […]

  5. […] خراطین برای هر 60 سی سی روغن خالص مقداری از کرم خاکی ( چرا کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) را برای تولید روغن خراط…) تهیه کنید کرم خشک را از اینجا تهیه کنید و نیز میتوانید […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!