پودر کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین )

آیزینیا فوتیدا نوعی کرم خاکی است که ترجمه نام آن در زبان فارسی «کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی» است که در سطح بین‌الملل به «کرم قرمز کالیفرنیایی» (California Red Worm) معروف است.

خواص فراوان کرم های خاکی از دیر باز مورد توجه بشر بوده به طوری که در گذشته مردم چین و ژاپن از پودر کرم خاکی در مصارف پزشکی بخصوص در معالجه سردردها و یا تب لرزها استفاده می کردند و امروزه مشخص شده است که در بدن کرم‌های خاکی ماده آلی به نام لمبروفرین وجود داردکه می‌تواند باعث کاهش درجه حرارت بدن انسان گردد.

یکی از تأثیرات شگفت انگیز فرآورده‌های کرم خاکی در ” روغن کرم”  که منبع سرشاری  از پروتئین ومواد مغذی فراوان دیگر است ، دیده می‌شود. روغن کرم های خاکی حاوی منبع بسیار زیادی از اسید های چرب و امگا ۳ می باشد.

اثرات چشمگیر روغن کرم خاکی در تقویت و رشد مو و نرم کنندگی پوست و همچنین خاصیت حجم دهندگی، باعث شده تا شرکتهای تولید کننده محصولات بهداشتی-آرایشی از آن به عنوان یکی از مواد ضروری و اولیه محصولات خود استفاده کنند . امروزه در سراسر جهان از روغن کرم خاکی در صنایع بهداشتی ،آرایشی و همچنین در صنعت داروسازی استفاده میشود.

خطوط فراوری کرم خراطین

 

خطوط فراوری کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) با هدف روده شویی ، روغن گیری و تهیه پودر کرم  در شرکت سالم کشت نوین زاگرس  طراحی و تولید شده است . در طراحی و ساخت این خطوط استانداردهای بهداشتی رعایت و کلیه قسمتهای مرتبط با مواد از جنس استیل ساخته شده است.

این خط از بخشهای مختلف تشکیل شده که برای راه اندازی آن به فضایی در حدود ۲۰۰ متر مربع نیاز است.

در ادامه واحدهای مختلف خط  فراوری کرم  ذکر شده است .

 

جداسازی کرم خراطین

1. جداسازی کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین ) از کود

در این مرحله با استفاده از سرندهای دوار نسبت به جداسازی کرم ها درشت از کود اقدام شده و پس از خالص سازی، کرم به واحد بعدی – واحد شست و شوی اولیه-انتقال داده می شود . استفاده از سرندهای دوار مخصوص جداسازی کرم در این مرحله ضروری می باشد زیرا باید تا حد امکان کرم به صورت خالص وارد خط شست و شوی گردد.

روده شویی کرم خراطین

2.روده شویی ایزینیا فتیدا ( خراطین )

در بخش روده شویی طی پنج فرایند پیوسته اقدام به شست و شوی روده و بدن کرم می شود و در انتها ،کرم کاملا پاک و بدون وجود هر گونه مواد زاید استحصال می گردد.

 

جداسازی مواد سلومیکی کرم خراطین

3 . گرفتن ترشحات سلومیک کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین )

پس از خروج کرم از واحد روده شویی ، در مرحله سوم اقدام به گرفتن مایع سلومیک از کرم می شود ( مایع زرد رنگ که از بدن کرم ترشح می گردد ). از این مایع پس از اندک فراوری می توان جهت جلوگیری از هجوم آفات به گیاهان در کشاورزی و باغداری استفاده کرد . بو و خاصیت این مایع از حمله آفات جلوگیری به عمل می آورد و معمولا به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد.

خشک کن کرم خراطین

4.آبگیری و خشک کن اولیه کرم ایزینیا فتیدا ( خراطین )

پس از سپری شدن مراحل شست و شو و دریافت مایع سلومیک ، کرم وارد مرحله آبگیری می شود . در این مرحله با استفاده از مکانیزمهای خشک کن به صورت هوا خشک اقدام به آبگیری و کاهش رطوبت توده کرم می شود.

روغن گیری کرم خراطین

5.روغن گیری خراطین

پس از روده شویی ، کرم وارد بخش روغن گیری می شود . در این به بخش با استفاده از تجهیزات خاص اقدام به گرفتن عصاره بدن کرم شده و پس ازفیلتر کردن این عصاره ، روغن از سایر مواد تفکیک می شود .(روغن خراطین خالص به صورت صنعتی در این مرحله تولید میشود. )

 

خط شستشو کرم خاکی ( این مراحل برای کسانی است که میخواهند خودشان روغن خراطین بگیرند )

 

 

مرحله : 1 جدا سازی کرم از بستر وارد کردن به اول خط روده شور کرم دراین مرحله طی فرایند غریزی مواد داخل بدن خودرا تخلیه میکند وکرم تخلیه شده توسط کارگر رویت وجدا سازی میشود که این کار در دو خط صورت می پذیرد.

 

مرحله : 2 کرم فراوری شده داخل سبد به مخزن شماره دوانتقال میابد که توسط اب وهوا سطح بدن و کرم پاک سازی میشود.

 

مرحله : 3 در این مرحله کرم شستسو شده تا مواد زائد ی که احتمال دارد مابین کرم ها قرار داشته باشد تمیز گردد .

 

مرحله 4 :کرم در این مرحله کشته شده که در زمان خشک شد که شرایط نامناسب میشود برای زیست به هم پیوسته نشوند و کلونی تشکیل نشود که فرایند خشک سازی به نحو خوبی پیش برود .

 

مرحله : 5 اب گیر که در اینجا اب موجود در میان کرم ها گرفته شده که زمان کمتری برای خشک شدن نیاز باشد وبهبود کیفیت محصول بدست امده.

 

مرحله :6 خشکن هوا خشک .

 

مرحله:7 در این مرحله کرم های خشک شده را پودر میکنیم تا در مرحله ی روغنگیری روغن بیشتر و با کیفیت بالاتر حاصل شود.

 

از این مرحله به بعد برای روغن کرم توسط دستگاه روغن گیرانجام میگیرد. ( همچنین مصرف کنندگان میتوانند به صورت سنتی این مرحله را در منزل انجام دهند )

 

کرم روغن گیری برای مصارف پروتینی مورد بهره برداری قرار میگیرد.

 

شما میتوانید با خرید پودر کرم خشک که در مرحله ی 7 حاصل میشود خود اقدام به روغنگیری سنتی نموده و روغن خراطین ساخت خود را داشته باشد در غیر اینصورت با خرید روغن خراطین به صورت مستقیم از ما میتوانید از روغن خراطین خالص و اعلای ما استفاده نموده و نهایت استفاده و نتیجه گیری را ببرید.

 

 

 

پودر کرم خراطین
4.8 (96.96%) 184 votes
به اشتراک بگذارید:

26 دیدگاه ها

 1. امیر گفت:

  سلام , من 3 ماه پیش پودر کرم شما رو تهیه کردم واقعا از کیفیت روغنی که گرفتم راضیم خدا خیرتون بده

  • مدیر گفت:

   خواهش میکنم تفاوت ما با مابقی برندها همینه. در شرایطی ک روغن تقلبی زیاد شده , روغنگیری رو ب عهده ی خوده مشتری میزاریم

  • نی نی گفت:

   روغنای توی بازار خیلی تقلبین من قبلا آرترینا استفاده کردم هیچ تاثیری نداشت میخوام ایندفعه خودم روغن بگیرم

 2. محمدی گفت:

  چطوری باید روغن بگیریم؟

 3. سجادیان گفت:

  من عطاری دارم میخوام پودر شمارو تهیه کنم خودم روغن بگیرم چطوری باید خرید کنم؟

 4. […] توجه بشر بوده به طوری که در گذشته مردم چین و ژاپن از پودر کرم خاکی در مصارف پزشکی بخصوص در معالجه سردردها و یا تب لرزها […]

 5. […] ( شما همچین میتوانید روغن خراطین را در منزل تولید کنید (پودر کرم خراطین ) […]

 6. گرمنجانی گفت:

  با سلام جسارتا فروشگاه رویکا داخل سایتشون نوشته که روغن خراطین بدون روغن پایه داره , چطور از پودر خراطین روغن خراطین بدون روغن پایه تهیه کنیم؟

  • عطاری السا گفت:

   سلام باید خدمتتون عرض کنم که اولا تنها شرکتی که بصورت ثبت شده دارای کارخانه ی روغنگیری کرم هستش که عکس دستگاه های ما روهم توی پست میتونید ببینید داخل ایران ما هستیم , هرکس اعلام کنه به شما که مستقیم روغنگیری خراطین انجام میده حتما باید بتونه هم کرم زنده هم کرم خشک شده و هم پودر کرم خراطین رو به شما ارائه کنه و حداقل عکسی از دستگاه ها بتونن به شما ارائه بدن… در ضمن برای مشتریای عزیزی که پودر خراطین رو از ما تهیه میکنند توضیح کامل در زمینه روغنگیری هم بدون روغن پایه و هم با روغن پایه ی دلخواه داده میشه.

 7. […] روغن را در منزل تهیه کنید ) این مقاله را بخوانید ( پودر کرم خراطین ) را بر روی کف دست خود بریزید و کمی صبر کنید تا به دمای […]

 8. […] خالص خراطین را نیز از پودر خالص خراطین  پودر خراطین را از اینجا تهیه کنید.جهت درست کردن روغن خراطین به 60 سی سی روغن کنجد و یا […]

 9. عطاری بو علی گفت:

  با سلام و عرض ادب میخواستم بدانم خلوص روغنی که از پودر میگیریم بیشتر است یا از خوده کرم خشک؟

 10. عطاری بو علی گفت:

  بنده عطاری دارم و مشتری های زیادی مراجعه میکنند برای روغن خراطین ولی متاسفانه چون برندهای داخل بازار خیلی متقلب هستند نمیتوانم آنها را به مشتریانم ارائه کنم بنابراین میخوام خودم کاره روغنگیری را انجام دهم و به مشتریانم عرضه کنم. آیا شما در مراحل روغنگیری بر به مشکل بخوریم راهنمایی میکنید؟
  با تشکر

  • عطاری السا گفت:

   بله شماره تلفن 09124605980 همیشه پاسخگو هستند

   • محبوبه گفت:

    سلام. اگر بخواهم به اندازه تولید 500سی سی روغن خراطین خرم خشک بخرم . اولا چطور امکانش هست، دوما قیمتش چقد بامدمیفته با کرایه چون من اهل خوزستانم

 11. […] اصل به رنگ قهوه‌ای است ( اگر مستقیم از پودر تهیه شود پودر کرم خراطین ) و متأسفانه اکثر روغنهایی که در اینترنت و عطاری‌ها […]

 12. خیلی مطالب مفیدی دارید

 13. […] مطلب را نیز بخوانید : تهیه روغن خراطین با استفاده از پودر کرم خراطین , کرم خشک شده ایزینیا فتیدا ( خراطین […]

 14. […] مطلب را نیز بخوانید : پودر کرم خراطین , چرا روغن خراطین ؟ درحالت کلی […]

 15. […] این مطلب را نیز بخوانید : چرا روغن خراطین ؟ و طریقه روغنگیری خراطین در منزل با پودر کرم خراطین […]

 16. […] مقاله را نیز بخوانید : پودر کرم خراطین و چرا روغن خراطین […]

 17. […] مطلب را نیز بخوانید : پودر کرم خراطین و چرا روغن خراطین ؟  پودر کرم خراطین جهت روغنگیری […]

 18. محبوبه گفت:

  سلام من هم برای مصرف شخصیم میخوام روغن خراطین تهیه کنم چطور میتونم کرم خشک از شما بگیرم؟
  چون من خوزستانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!